Projekty


Projekt „Podróże Małe i Duże" 2016 - dotacja Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego,
kwota dofinansowania 5 670zł

 

       Tematem przewodnim tegorocznego wakacyjnego projektu były podróże. Zajęcia odbywały się w dniach 1 – 12 sierpnia w godz. od 10:00 do 14:00 w Szkole Podstawowej w Gostycynie. Prowadzili je instruktorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gostycynie.

        Każdego dnia uczestnicy zajęć otrzymywali ciepły posiłek przygotowany przez panie z Caritasu Parafii pw. św. Marcina Gostycyn i z Koła Gospodyń Wiejskich w Gostycynie. Uczestnicy zajęć, codziennie, poprzez zabawę zdobywali wiedzę na ich temat.
       W trakcie „dziecińca” odwiedzili nas ciekawi goście: garncarz, zielarka, muzyk z melodiami z całego świata, harcerze - ratownicy, panie z wioski chlebowej z podpłomykami oraz Robinson Crusoe, z którym dzieci przeżyły 3-dniową robinsonadę. Uczestnicy stali się podróżnikami w czasie i przestrzeni - małymi kroczkami odkrywali różne aspekty podróży, poprzez różnego typu zajęcia np. artystyczne, plastyczne, techniczne, geograficzne, przyrodnicze, kulinarne, muzyczne, gry i zabawy, czy grę terenową. Odbyły się również zajęcia z mapą, dzieci nauczyły się wiązać podstawowe węzły ratownicze i w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy. W tym roku wybraliśmy się w dwie podróże: małą do Piły i dużą do Torunia, gdzie odwiedziliśmy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

"NASZ MIKROKOSMOS"

projekt dofinansowany z programu "Lato w Teatrze"

ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

kwota dofinansowania 39 960zł

 

       Projekt realizowany był  w dniach 15 – 30 lipca br., w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie.
      Tematem przewodnim tegorocznych zajęć był świat owadów. W warsztatach uczestniczyły dzieci i młodzież z Gminy Gostycyn w wieku 6-20 lat. Zajęcia prowadzone były w trzech grupach: teatralnej pod bacznym okiem Barbary Rogalskiej i Edyty Soboczyńskiej, operatorsko – dziennikarskiej na czele z Moniką Grabarek i Łukaszem Matulewskim i plastyczno – scenograficznej prowadzonej przez Alicję Wiślińską - Kornacką i Konrada Kornackiego. Animatorzy tych grup są zarówno artystami jak i doświadczonymi pedagogami edukacji artystycznej pracującymi najnowszymi metodami. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, że stworzenia mieszkające w przydomowym trawniku i ogrodzie, są fascynujące i warte poznania, a interesujące nas tematy są dosłownie ukryte w trawie - wystarczy się pochylić!
    Grupa operatorsko dziennikarska każdego dnia szukała odpowiedzi na pytania: jak wygląda świat okiem pająka?, a jak pszczoły? Co widzi biedronka? Pomagało im w tym przenikliwe oko kamery! Za pomocą różnych filtrów i nakładek, dzięki zabawom kalejdoskopami osoby należące do tej grupy poznawały możliwości owadziego oka! Instruktorzy starali się rozwijać i stymulowalać wyobraźnię twórczą dzieci. Warsztaty pomogły wykształcić uczestnikom ciekawość poznawczą, kreatywność, oraz pokazały, że świat widziany przez kogoś innego, może wyglądać zupełnie inaczej, że właśnie te różnice w widzeniu są fascynujące! Zajęcia również pokazały dzieciom, jak ważna jest umiejętność pracy zespołowej, a tym samym instruktorzy zwrócili uwagę na analogię ze światem owadów prace całych społeczności, jak ul, mrowisko itp. Cechą charakterystyczną tej grupy była elastyczność i żywe reagowanie na to co dzieje się w pozostałych grupach. „Dziennikarze”, prowadzili bloga i facebooka. Przez cały czas trwania warsztatów dużo pracowali w terenie. Prowadzili wywiady, roznosili ulotki zapraszające na spektakle finałowe i promowali nasz projekt.
   Grupa teatralna po niezwykle inspirujących zajęciach integracyjnych, skierowała swoje siły na odkrywanie tajemnic i możliwości swojego ciała. Instruktorzy zajęli się tutaj plastyką ruchu. Posiłkując się wyłącznie ciałem, małymi kroczkami młodzi aktorzy stworzyli królestwo zwierząt, przeistaczając się w nie. Osoby prowadzące zaczęły od warsztatów z propedeutyki pantomimy. Pokazały uczestnikom siłę wyrazistości gestu, mimiki oraz pozy. Spróbowały ich nauczyć przekazywania emocji bez użycia słów. Dzieci odkryły ekran cieniowy, umożliwiający dokonania wynaturzeń obrazu. Pani Edyta i Basia zainspirowały dzieci muzyką, dzięki czemu dzieci opowiedziały historie, używając tylko własnych dłoni. Uczestnicy poznali też tajniki teatru formy. Nauczyli się ożywiania przedmiotów niczym u Andersena. Następnie stworzyli „nasz mikrokosmos”, wykorzystując ani manty, takie jak papier, sznurki,, sprężyny, czy płachty materiału. Uczestnicy zabawili się proporcjami - mrówki, pszczoły czy żuki zafunkcjonowały jako mikro i makroistoty.
    Dla grupy plastyczno-scenograficznej mikrokosmos stał się inspiracją do szeregu działań z zakresu sztuk wizualnych – od klasycznych technik malarskich i rysunkowych po budowanie scenografii i przestrzennych konstrukcji instalacji przestrzeni Gostycyna. Spojrzenie poprzez powiększenie na świat owadów, budowanych przez nie struktur, gniazd, wielości kształtów i wzorów na co dzień nie widzialnych gołym okiem będzie stanowiło trzon plastycznych odkryć. Uczestnicy stworzyli własny system ekspozycji, którego podstawą stały się elementy bioniki. By rozwinąć umiejętności malarskie i rysunkowe uczestnicy stworzyli szereg prac – m.in. poliptyki „Zoom na Owada”. Wszystko po to, by móc sprawnie zrealizować elementy scenografii do spektaklu podsumowującego warsztaty. Oprócz klasycznych technik zostały zrealizowane nowatorskie projekty, które unosiły się w powietrzu. Wykorzystując hel, balony, diody led oraz drony, we współpracy z pozostałymi grupami uczestnicy zrealizowali cykl „Ulotnych Spektakli”, w których udział wzięły stworzone przez nich ultra lekkie owady. Postaci te, które nigdy już nie wrócą na ziemię zostały sfilmowane dronem, a powietrzna relacja między nimi posłużyła do warsztatów dubbingowych. Podczas „nocki” w przestrzeni miejskiej Gostycyna pojawiła się wielka, unosząca się kilka metrów nad ziemią świecąca chmura.
      Podsumowaniem warsztatów były dwa spektakle, 29 i 30 lipca, każdego dnia o godz. 18:00. Film z premiery obejrzeć można na stronie internetowej GOK-u. Tam znajduje się również galeria zdjęć.

 

Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego 2015

projekt sfinansowany  z Pomocy Technicznej PROW 2007-2013 ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, kwota dofinansowania 5 500zł i z Powiatu Tucholskiego, kwota dofinansowania 500zł

 

 

      Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego odbyło się 6 czerwca 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie. Realizacja Spotkania dała szansę odnalezienia aktywnie działających na wsi grup twórczych i umożliwia ich wsparcie. W tym roku do konkursu zgłosiło się 7 grup teatralnych mających w swoim repertuarze widowiska obrazujące ginące tradycje i zwyczaje kultury ludowej:

1. Teatr Obrzędu Ludowego ”Zaboracy” z Brus,

2. Zespół „Witkowiacy” z Witkowa,

3. Folklorystyczny Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z Boniewa,

4.  Zespół Pieśni i Tańca  „Swojacy z Baruchowa

5. Zespół Folklorystyczny  „Śmiłowiónki” ze Śmiłowic

6. Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki” z Kruszyna

7. Teatrzyk Dziecięcy „Kruszynka” z Kruszyna

      Całość rozpoczęła się o godz. 12:00 barwnym korowodem. Po powrocie, gości witali chlebem i solą Wójt Gminy Gostycyn, Pan Ireneusz Kucharski wraz z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie, Paną Barbarą Piasecką i Zastępcą Dyrektora Kujawsko - Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Panią Ewą Krupa, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie spotkania. Imprezę prowadziła Agnieszka Hoffmann. Prezentacjom konkursowym towarzyszyły występy Kapeli „Frantówki” z Bysławia”. W przerwach można było skosztować regionalnych potraw – „Stół Borowiacki”  przygotowanych przez Panie z KGW Gostycyn, a na skwerku przed GOK - iem  prezentowali się lokalny twórcy – Pani Marzena Przytarska, Pani Ludmiła Zaremba, Wioska Miodowa i Kolejarska. Przez cały czas trwał wernisaż prac artystów II Pleneru Malarsko - Rzeźbiarskiego pn. „Żaga”.

       W jury zasiadły same znakomitości:

1.  Maria Pająkowska - Kensik - przewodnicząca

2. Agnieszka Kostrzewa  - członek

3 . Maria Sobczak - członek                      

       Po obejrzeniu siedmiu przedstawień jury postanowiło przyznać 4 nagrody finansowe sfinansowane w ramach Pomocy Technicznej PROW 2007 – 2013, ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie:

I MIEJSCA:

Folklorystyczny Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z Boniewa

Zespół Folklorystyczny  „Śmiłowiónki” ze Śmiłowic

 

II MIEJSCE 

Zespół „Witkowiacy” z Witkowa

III MIEJSCE

Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Brus

  Przyznano też 10 indywidualnych nagród rzeczowych sfinansowanych w ramach Pomocy Technicznej PROW 2007 – 2013, ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie:

 1. Julia Skowrońska – nagroda specjalna za reżyserię
 2. Oliwia Kręcicka – nagroda aktorska
 3. Patryk Rudnik - nagroda aktorska
 4. Danuta Kaczmarek - nagroda aktorska
 5. Marianna Dzięgielewska - nagroda aktorska
 6. Weronika Zając - nagroda aktorska
 7. Sabina Kmieć - nagroda aktorska
 8. Grzegorz Raczkowski - nagroda aktorska
 9. Patrycja Miłek - nagroda aktorska
 10. Maciej Czarniak - nagroda aktorska

    Zdobywcy dwóch równorzędnych I nagród i II oraz III miejsce będą reprezentować nasze województwo w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Kaczorach koło Piły 28 czerwca 2015r. 

Ważnym punktem Spotkania były przeprowadzone przez jury omówienia warsztatowe z instruktorami po każdym spektaklu. W trakcie omówień jury zwróciło szczególną uwagę na dbałość o gwarę i dykcję, wzbogacanie programu scenicznego poprzez sięganie po nowy repertuar związanyz autentycznym przekazywaniem obrzędów ludowych.

Projekt pt. "Żaga – II Plener Rzeźbiarsko - Malarski”

dotacja Powiatu Tucholskiego, kwota dofinansowania 500zł

 

 

 

         „Żaga” odbywała się na skwerze przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie w okresie od 18.05.2015r. do 29.05.201 r. Wzięli w niej udział rzeźbiarze i malarze z całej Polski, łącznie 6 osób.  Komisarzem pleneru został Pan Zygmunt Kędzierski.

           Artyści stworzyli takie postacie, jak:  Św. Rozalia, Mikołaj Kopernik i dziewczyna w wianku świętojańskim oraz obrazy łączące w sobie piękno naszej przyrody i borowiackie pochodzenie. Rzeźby zostały ustawione w naszej miejscowości: na skwerku przy GOK-u, przy Astrobazie i na rondzie.  

           W drugim tygodniu pleneru odbywały się warsztaty dla młodzieży z miejscowej szkoły, podczas których młodzi mieli szansę zgłębić tajniki rzeźbienia i malowania.

       Prace obejrzeć można było w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie, w sobotę, 6 czerwca br. podczas Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego

Projekt „Wodne Harce" 2015 - dotacja Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego,
kwota dofinansowania 4 660zł

 

 

        Proejkt skierowany był do  dzieci i młodzieży z Gminy Gostycyn od 6 roku życia do ukończenia szkoły ponad gimnazjalnej. Zajęcia odbywały się w dniach 3 – 14 sierpnia w godz. od 10:00 do 14:00 w Szkole Podstawowej w Gostycynie.  Prowadzili je instruktorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gostycynie. Każdego dnia uczestnicy zajęć otrzymywali ciepły posiłek przygotowany przez panie z Caritasu Parafii pw. św. Marcina Gostycyn i z Koła Gospodyń Wiejskich w Gostycynie.

        Tematem przewodnim tegorocznego „Dziecińca” była woda. Uczestnicy zajęć, codziennie, poprzez zabawę zdobywali wiedzę na jej temat. Dzieci rozwiązywały zagadki  i rebusy, uczestniczyły w podchodach, w zajęciach plastyczno – technicznych, kulinarnych  i sportowych oraz w zabawach ruchowych, z chustą KLANZA i integracyjnych. Zdobytą wiedzą mogły się wykazać podczas quizu pt. „Co wiemy na temat wody?” z mini nagrodami. W dzienniczkach obserwacji – w parach, dziecko starsze z młodszym, notowały spostrzeżenia po wykonaniu doświadczeń, eksperymentów i innych zabiegów związanych z wodą. Dzieci znalazły się także w „Podwodnym wakacyjnym kinie” przygotowanym w GOK-u   w Gostycynie, gdzie obejrzały film familijny pt. „Pan Popper i jego pingwiny” oraz wymieniły kropelki zbierane przez 2 tygodnie na wodne dukaty uprawniające do zakupu popcornu, czy wody w sklepiku przy kinie.

           Należy też wspomnieć, że podczas dwutygodniowych „Wodnych Harców” odwiedzili nas ciekawi goście powiązani z naszym wodnym tematem. Dietetyk opowiedział naszym milusińskim, jak ważna jest woda dla zdrowia i życia ludzi oraz o zdrowym odżywianiu. Harcerze, przed wycieczką do Gdańska porozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa na plaży i pobawili się z nimi. Druhowie z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostycynie, w upalny dzień sprawili dzieciom ogromną radość – spryskali wszystkich zimną wodą . Tego samego dnia przedstawiciele Borowiackiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tucholi opowiedzieli o swojej pracy i o zachowaniu podczas wodnych harców latem.

       W tym roku wybraliśmy się również na dwie wycieczki: do Fojutowa, gdzie odwiedziliśmy Akwedukt i Wieżę Widokową, a na zakończenie zajęć do Gdańska, gdzie zwiedziliśmy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i wybraliśmy się na plażę.

            Przez cały wrzesień, w siedzibie stowarzyszenia obejrzeć można było wystawę poprojektową.

Projekt pt. "Boom Matuzalem IV” 2015 - dotacja Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego,

kwota dofinansowania  4 945zł

 

 

        Zadanie to skierowane było do Seniorów 60+ mieszkających na terenie Gminy Gostycyn. Była to czwarta już edycja, kontynuacja  projektu „Boom Matuzalem”,  który realizowany był w poprzednich latach. Wciąż wybieramy działania, które cieszą się największym powodzeniem wśród seniorów. Szukamy nowych, ciekawych dziedzin.

        Projekt przebiegał w II blokach tematycznych: „Zdrowo i wesoło” i Kolaż Nestora.

        Blok KOLAŻ NESTORA obejmował następujące zajęcia i wycieczki:

Nocna obserwacja nieba połączona z wieczorem poetyckim „sięgając gwiazd” zorganizowanym wspólnie z młodzieżą z koła astronomicznego pozwoliła zatopić się w literaturze pięknej związanej ze sklepieniem niebieskim i spędzić miły wieczór wśród pasjonatów poezji, a także zintegrować się z młodym pokoleniem. Wszystko to poszerzyło ich wiedzę z dziedziny astronomii.

Wycieczka „szlakiem gwiazd” pozwoliła poszukać motywów astronomicznych w kościołach najbliższych okolic w Bysławku, Lubiewie i Świekatowie. W wyżej wymienionych działaniach wspierał nas Zespół Szkół w Gostycynie(partner). Wyjazd miał charakter integracyjny, w którym uczestniczyła również młodzież z koła astronomicznego.

Spotkania z muzykiem- seniorzy wspólnie z instruktorem przy akompaniamencie instrumentów spędzili czas na śpiewie znanych utworów oraz na nauce nowych.

Zajęcia komputerowe- odbywały się w sali komputerowej w Pruszczu oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie, w każdym miejscu raz w tygodniu po 2 godz. Prowadzili je instruktorzy z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gostycynie (partner) i Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z tajnikami obsługi komputera oraz Internetu

Nauka języka angielskiego- odbywała się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie. Zajęcia odbywały się 1 raz w tygodniu, po 2 godz. lekcyjne, łącznie 10 spotkań. Język angielski prowadził instruktor z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie.

Wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy zastąpiliśmy wyjazdem do Teatru Polskiego w Bydgoszczy po wcześniejszej konsultacji z Departamentem Spraw Społecznych . W okresie, w którym planowaliśmy wyjazd do opery, w repertuarze znajdowały się spektakle, które nasi seniorzy mieli okazję już zobaczyć. W tej sytuacji zdecydowaliśmy wspólnie z nimi, że wyjedziemy do teatru na sztukę „Romville”, co w efekcie końcowym okazało się strzałem w dziesiątkę. Wyjazd ten pozwolił uczestnikom projektu na pełne uczestnictwo w życiu kulturalnym. Seniorzy mieli również okazję porozmawiać na nurtujące ich tematy z Wójtem Gminy Gostycyn, gościem specjalnym wyjazdu.

Blok ZDROWO I WESOŁO.

 Piknik dla Seniorów połączony z zajęciami nornic walking- Seniorzy z kilku miejscowości Gminy Gostycyn spotkali się na wspólnym spacerze z kijkami oraz na biesiadowaniu przy ognisku, tańcu i śpiewaniu. Przeprowadziliśmy również blok konkursów.

Projekt „Drugi Krok” 2015 - dotacja Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego,
kwota dofinansowania  4 960zł

 

       Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Burchat” z Gostycyna w okresie od 9.03.2015r. do 30.11.2015r. realizowało proejkt pt. "Drugi Krok" skierowany do młodzieży z terenu Gminy Gostycyn. Głównym założeniem zadania było upowszechnianie idei wolontariatu na terenie naszej gminy, a następnie na terenie powiatu tucholskiego.

         12 czerwca br. w godz. od 14:00 do 18:00 w GOK-u, w ramach tego zadania odbyło się szkolenie dla młodzieży z Gminy Gostycyn, które obejmowało tematykę kreatywnego myślenia i dążenia do celu.  Temat szkolenia nasunął się podczas spotkań wolontariuszy na szkoleniach realizowanych w ramach zeszłorocznego projektu KROK. Zajęcia warsztatowe dały młodzieży podstawę do samodzielnego wyznaczania sobie kreatywnych celów i ustalenia metod zmierzania do ich osiągnięcia. W programie znalazły się m.in. następujące zagadnienia: „Co robię i po co to robię” – czyli jak wyznaczać twórcze cele i je realizować, myślenie strategiczne, kreacja wizerunku, dążenie do celu, a życie osobiste, trzeba marzyć – innowacyjne ćwiczenie kreatywności oraz „Czego nas uczy szkoła” – metody pozyskiwania informacji.

       Z kolei 17 października br. młodzież z powiatu tucholskiego zebrała się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie po to, żeby zaprezentować dobre praktyki i swoje talenty. Forum rozpoczęło się o godz. 15:00, a prowadziła je Agnieszka Hoffmann. W programie znalazły się liczne występy i prezentacje:

 • Występ Ewy Talaśka ze Studia Piosenki działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie
 • Prezentacja pt. „Równać Szanse praktycznie” Stowarzyszenia  TRATWA partnera regionalnego Programu Równać Szanse
 • Występ taneczny młodzieży z Gimnazjum w Stobnie
 • Występ wokalny Martyny Narloch z Tucholskiego Ośrodka Kultury w Tucholi
 • Prezentacja Klubu Wolontariusza AMBARASY z Pruszcza
 • Występ Cyrku Dziecięcego TORNADO z Pruszcza
 • Występ taneczny (taniec popping) Oliwii Tyda z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej w Tucholi
 • Występ wokalny Patrycji Kotlęga z Zespołu Szkół w Lubiewie
 • Prezentacja Jacka Górki – beatboxera z Lniana
 • Występ zespołu rockowego DISORDERS z Osia
 • Prezentacja Wioletty Górskiej Koordynatorki Młodzieżowej Rady Gminy Gostycyn
 • Występ wokalny Julii Łepek z Gimnazjum w Stobnie
 • Występ taneczny Alicji Nowak z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie
 • Występ taneczny grupy OBSESJA z Gminnego Ośrodka Kultury
  w Gostycynie
 • Występ Magdaleny Danielewskiej ze Studia Piosenki działającego    
  przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie

        Dodatkowo obejrzeć można było: wystawę prac plastycznych Martyny Narloch, Aleksandry Krenskiej (Gimnazjum w Stobnie), Martyny Rytlewskiej (ZSLiT w Tucholi)
i Weroniki Michałek (Gimnazjum nr 1 w Tucholi), Amelii Brygman (Gimnazjum Gostycyn).  W trakcie imprezy uczestnicy otrzymali kawę, herbatę, kanapki i słodki poczęstunek, a na zakończenie odbyła się dyskoteka  - zagrał DJ KARUZEL z Nakła.

Projekt pt. „Na morza dnie” 2015

sfinansowany z programu „Lato w Teatrze” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

kwota dofinansowania 39 950

 

 

 

 

              Projekt realizowaliśmy  w dniach 15 lipca – 1 sierpnia 2015r. Warsztaty prowadzone były w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie codziennie, w godz. od 10:00 do 14:00 w trzech grupach:

 • aktorskiej - zajęcia prowadziły: Barbara Rogalska i Edyta Soboczyńsa,
 • plastyczno – scenograficznej  - zajęcia prowadzili: Alicja Wiślińska – Kornacka i Stefan Kornacki
 • dziennikarsko – promocyjnej pod przewodnictwem Moniki Grabarek

Uczestnikami projektu były dzieci i młodzież gimnazjalna oraz ze szkół ponad gimnazjalnych z Gminy Gostycyn w wieku 6-20 lat. Z naszego doświadczenia wynika, że praca z uczestnikami w tak szerokim przedziale wiekowym nie stanowi problemu, gdyż uczestnicy szybko się integrują. Dzięki temu w projekcie mogą wziąć udział wszyscy młodzi ludzie, bez ograniczeń wiekowych.

Tegoroczny projekt był rodzajem podróży wyobraźni po podwodnym świecie licznie otaczających Gostycyn jezior i rzek, nowym spojrzeniem na przestrzeń, która dla uczestników – mieszkańców Gminy Gostycyn jest codziennością. Jeziora otaczające Gostycyn zainspirowały nas do stworzenia nowych opowieści bazujących na wyobrażeniach uczestników połączonych z lokalnymi, współczesnymi historiami mieszkańców - to one stały się łącznikiem między światem przyrody a światem ludzi.

Grupa teatralna po wstępnych warsztatach z propedeutyki pantomimy oraz animacji przełożyła owe historie na język teatru formy. Osadzeni w działaniach animacyjnych, oswojeni z przestrzenią sceny uczestnicy wkroczyli do krainy czarnego teatru, który jest zjawiskiem magicznym, dającym możliwość wykreowania wizji  własnej wyobraźni. Tak, więc wszyscy aktorzy mieli przesłonione czernią twarze, dłonie, ciała i z białymi lub pomalowanymi fluorescencyjnymi farbami formami, wykreowali żywy, podwodny świat.

Grupa plastyczno-scenograficzna po wstępnych warsztatach rysunkowych i projektowych przygotowała przestrzenne, kolorowe „stwory”- postaci, które podczas spektaklu wyszły z wodnych głębin i stały się bohaterami wyobrażeń uczestników - sporych rozmiarów, tekturowe realizacje malowane przy użyciu technik fluorescencyjnych były elementami scenografii, realizowanej przez grupę plastyczną. „Stwory” - widoczne  w dzień i w nocy na stałe zagościły w przestrzeni naszego domu kultury.

Grupa dziennikarsko – promocyjna, podczas pracy miała do czynienia z różnymi technikami reporterskimi takimi jak: obserwacja, wywiady z ludźmi, poszukiwanie informacji, krytyczna analiza zebranych materiałów. Znajomość swojego miejsca, bliskich i sąsiadów umocniła poczucie tożsamości lokalnej i przynależności do danej społeczności. Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadów z instruktorami, uczestnikami projektu i mieszkańcami -odbiorcami naszych działań. Osoby należące do tej grupy wspólnie z instruktorem prowadzili bloga i zajęli się promocją pokazów finałowych wśród mieszkańców.

W trakcie realizacji projektu odbyły się dwie parady: promująca projekt i zapraszająca mieszkańców naszej gminy spektakl. Poza tym, każdy z uczestników „zakamuflował”  się przy pomocy technik malarskich w wybranym przez siebie  miejscu w przestrzeni publicznej – w miejscowym sklepie. Należy tutaj zaznaczyć, że umiejętność kamuflowania się jest jedną z cech podwodnego świata. W tym działaniu uczestnicy warsztatów poznali podstawy działań performance – współczesnej  dziedziny sztuki będącej pomostem między sztukami plastycznymi a teatrem.

Twórczych inspiracji szukaliśmy w  tekstach kultury - „Małej Syrence”  Hansa Christiana Andersena,   Ignacego Krasickiego "Czapli", ","20 000 mil podmorskiej  żeglugi" Juliusza Verne’a, „Pan Soczewka na dnie oceanu "Jana Brzechwy ", w albumie fotografii  Stefana Huthinson’a i LawrensaE .Hawkins’a "Oceany", w filmie „Wodne dzieci” Lionela Jefries’a.

Spektakle finałowe odbyły się w dniach: 31 lipca i 1 sierpnia br.
o godz. 18:00 w sali widowiskowej GOK-u. Relację można obejrzeć tutaj: http://lwtgostycyn.pl/?p=3701

Działania projektowe wspierali pracownicy naszego domu kultury: Barbara Piasecka, Agnieszka Hoffmann, Katarzyna Glazik, Łukasz Majrowski i Irena Weyna. Partnerami zadania zostali: Gmina Gostycyn, Gminny Zespół Oświatowy w Gostycynie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostycynie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie , Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie i Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Burchat”. Patronat medialny objął Tygodnik Tucholski.

 

Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego 2014

 

   

 

    Całość odbyła się 7 czerwca br., w godz. 1200-1730. Spotkanie rozpoczęło się barwnym korowodem artystów, muzyków i śpiewaków przez Gostycyn. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie, pani Barbara Piasecka wraz z Zastępcą Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy, panią Ewą Krupa, wszystkich uczestników, mieszkańców i gości przywitały chlebem i solą, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie spotkania. Dalej imprezę poprowadził konferansjer z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie – Pani Agnieszka Hoffmann.

 

Do przeglądu zgłosiło się 7 grup:

 

Nazwa grupy i miejscowość

 

Tytuł przedstawienia

Reżyser

Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy”                
z Brus

 

„Gdzie jest Balbina”

 

Danuta Miszczyk

Zespół Folklorystyczny
„Śmiłowiónki”
ze Śmiłowic

„Oczepiny na Kujawach”

 

Danuta Kaczmarek                                              i  Julia Skowrońska

 

Folklorystyczny Zespół         Obrzędowy „Lubominianki
z Boniewa

„Jak to dawno wesoło było”

Marianna Dzięgielewska

Zespół
„Świeckie Gzuby”
ze Świecia

„U nas na Kociewiu”

Małgorzata Połomska

Zespół Pieśni i Tańca
„Swojacy”
z Baruchowa

„Chrzciny”

Kamila Gontarek

Zespół „Witkowiacy”            (Witkowo)

„Ocalić od zapomnienia - przebierańcy”

Danuta Sałasinska

 

 

Dyrektor GOK –u powołała komisję w składzie:, Maria Pająkowska- Kensik – przewodnicząca, Elżbieta Kornaszewska - członek i Hanna Łopatyńska - członek. 

Po obejrzeniu wszystkich teatrów jury udało się na obrady, natomiast na uczestników i gości czekał ciepły posiłek i „stół borowiacki” z tradycyjnymi regionalnymi potrawami.

Około godziny 17:30 ogłoszono werdykt jury i wręczono nagrody zwycięzcom. Przyznano cztery nagrody pieniężne: za zajęcie pierwszego miejsca, za zajęcie drugiego miejsca, za zajęcie trzeciego miejsca i nagrodę specjalną oraz 10 indywidualnych nagród rzeczowych sfinansowanych z z Unii Europejskiej, z Pomocy Technicznej PROW 2007-2013 ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Po ogłoszeniu werdyktu, w sali kameralnej odbyły się zajęcia panelowe dla instruktorów. Przez cały czas trwania imprezy, swoje wyroby kulinarne prezentowali twórcy regionalni, przedstawiciele wiosek tematycznych i artyści I Pleneru Rzeźbiarskiego „Żaga”. Czas natomiast umilały występy m.in. Bysławskich Frantówek.

Spotkanie sfinansowane zostało z Unii Europejskiej, z Pomocy Technicznej PROW 2007-2013 ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Palinocka 2014

       28 czerwca 2014r. na terenie przy Hali Rehabilitacyjno – Sportowej w Gostycynie odbyła się „Palinocka”.

     O godz. 16:00 konferansjer przywitał wszystkich przybyłych gości i impreza rozpoczęła się na dobre. Rolę konferansjera pełniła Pani Agnieszka Hoffmann.

     Obejrzeć i spróbować można było własnych sił na stoisku z przędzeniem wełny – zajęła się tym Pani Iwona Rydzkowska oraz w kramie zielarskim i na  stoisku z wiciem wianków. Stoiska te podziwiać można było do godz. 20:00. Odbyły się pokazy florystyczne, dzięki którym przybyli goście mieli możliwość zapoznania się z tradycyjnymi i bardziej nowoczesnymi tendencjami układania kwiatów. Można było posmakować starodawnego, zapomnianego regionalnego jadła przy stoisku pod nazwą jadło świętojańskie przygotowanego przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gostycynie i kuchów z lubczykiem przygotowanych przez DSH Fenix z Gostycyna. Na licznie przybywających mieszkańców Powiatu Tucholskiego oraz turystów czekała wioska rzemiosł dawnych ze stoiskami: garncarskim  z możliwością własnoręcznego ulepienia na kole ceramiki użytkowej, papieru czerpanego przy użyciu tradycyjnej drewnianej prasy śrubowej, drewnianej beczki i starej lakownicy - każdy uczestnik mógł sam wyczerpać kartkę papieru, Polska Wieś, a w niej wiele sprzętów wyposażenia gospodarstwa chłopskiego. Pokaz miał charakter interaktywny, uczestnicy mogli próbować swoich sił np. w ubijaniu masła w kierzance czy mieleniu maki w drewnianym młynie żarnowy. Odbył się pokaz palenia kawy zbożowej w specjalnym garnku  wykutym przez kowala oraz stoisko powroźnika.  Obejrzeć można było również stoisko wikliniarskie z nauką wyplatania koszy z wikliny naturalnej i kolorowej  i stoisko filcownika.

    Tego dnia zaprezentowała się Wioska Chlebowa z Janiej Góry, która przygotowała pokaz wyrabiania ciasta oraz pieczenia podpłomyków, natomiast Wioska Miodowa z Wielkiego Mędromierza przygotowała pokaz wyrabiania świec z wosku pszczelego.  Goście podziwiać mogli regionalne wyroby twórców ludowych podczas Targów Świętojańskich.  Magicznym miejscem była Komnata Świętojańska, w której znalazły się wróżby spełniające się podczas niezwykłej Nocy Świętojańskiej i niosące ukojenie na przyszłość, talizmany i amulety, miotły oraz kwiaty paproci, mikstury tajemne – napoje o magicznym pochodzeniu, zioła zebrane z okolicznych pól i lasów oraz wystawa pt. „Historia Świętojanek” przedstawiająca pierwsze próby kultywowania tej tradycji w naszej gminie.  Odbył się też pokaz parowania kartofli i parada zabytkowych pojazdów. Atrakcje te przeplatane były konkursami dla dzieci i młodzieży m.in. na najpiękniejszy wianek świętojański. Przeprowadzony został turniej piłki nożnej sołectw Gminy Gostycyn o puchar Wójta Gminy Gostycyn w kategorii  open. Uczestnicy mogli obejrzeć występy grup artystycznych z GOK-u, grupy rycerskiej z Bydgoszczy, występ grupy ogniowej Carnival z Łodzi, występ zespołu tańca dawnego z możliwością nauki i zabawami plebejskimi z Chojnic oraz Obrzęd Świętojański - spektakl w wykonaniu teatru „Trzy Żywioły” z Chojnic. Przez cały czas trwania imprezy nad bezpieczeństwem uczestników czuwała opieka medyczna i ochrona, a członkowie stowarzyszenia na bieżąco sprzątali cały teren – zabezpieczyli wraz z druhami OSP ogniska niezbędne do wykonania obrzędu. Na zakończenie odbyła się Biesiada Świętojańska w wykonaniu zespołu Bonus z Tucholi – duchowa strawa dla uczestników.

Lato w Teatrze 2014

 

    Projekt był rodzajem wycieczki w przeszłość, która uobecniła się w teraźniejszości. Pozornym mezaliansem pomiędzy tym, co stare a tym, co nowe. Dlatego kładliśmy nacisk na wykorzystanie dawnych technik fotograficznych, które zostały wykorzystane w spektaklu poprzez użycie nowych technologii (wyświetlane w formie projekcji z rzutnika multimedialnego). To przestrzeń narzuciła temat – pozostała po niej niepotrzebna już stacja Pruszcz- Bagienica. Kilka budynków o solidnej ceglanej konstrukcji, w tym wieża ciśnień. Niegdyś tętniący życiem węzeł kolejowy. Praca w przestrzeni nieteatralnej uczula uczestników na fakt, że teatr można tworzyć wszędzie, a także uwrażliwia ich na miejsca opuszczone, które dzięki nadaniu im nowego kontekstu zyskują drugie życie. Projekt eksplorował historię stacji Pruszcz- Bagienica. Zakładał wykorzystanie nagrań, fragmentów wspomnień mieszkańców, którzy pamiętają, jak niegdyś funkcjonowało to miejsce. Młodzi ludzie poprzez rozmowy i wywiady z mieszkańcami, poprzez ich wspomnienia odkrywali przeszłość na nowo, by wyrazić do niej swój indywidualny stosunek. Poprzez fotografię, która wymaga czasu (założenie filmu, wybór ujęcia, naświetlenie i wywołanie zajęcia) dzieci odkryły jak zmieniło się postrzeganie czasu w relacji do postępu technologicznego.
   Grupa aktorska, zainspirowana poszukiwaniami grupy redaktorsko-medialnej, wywiadami dotyczącymi stacji Pruszcz, poprzez improwizacje teatralne tworzyła etiudy, które stały się główną osią pokazu finałowego.
   Poszukiwania muzyczne skupiły się  również na miejscu, które było główną inspiracją, tworzywem muzycznym spektaklu. Uczestnicy warsztatów poszukiwali na stacji Pruszcz dźwięków. Poprzez ich nagrywanie, samoplanowanie oraz żywą improwizację na znalezionych przedmiotach- instrumentach dzieci tworzyły muzykę.
   Jako główny tekst kultury do inspiracji posłużył wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima - tekst niezwykle bogaty w znaczenia, doskonale oddający atmosferę stacji kolejowej i wrażenia związane z pędem pociągu. Tekst ten – swoisty pean na cześć możliwości człowieka, skonfrontowany z miejscem – zamkniętym węzłem kolejowym w Pruszczu – niegdyś tętniącym kolejowym życiem, dotknął istotnego problemu lokalnej ludności, którzy gdzieś nagle zostali odstawieni na bocznicę. Istotną inspiracją były też wydawnictwa albumowe „Gostycyn w słowie - fotografii - obrazie”; „Pruszcz w starej fotografii”, które pozwoliły uczestnikom przyjrzeć się jak niegdyś wyglądała ich gmina. Oglądanie kronik kolejowych ze stacji Pruszcz zachowanych na taśmach filmowych 16mm skonfrontowało wyobrażenia uczestników, o funkcjonowaniu dawnej stacji kolejowej, z rzeczywistością. Olbrzymią zaletą był spory czas spędzony przez uczestników na świeżym powietrzu pośród starej stacji. Nie zamykaliśmy dzieci w salach prób lecz daliśmy możliwość wykorzystać LATO, SŁOŃCE i niezwykłości które kryje stara stacja kolejowa.

   Spektakl "Lokomotywa" zaprezentowano dwukrotnie na nieczynnej już stacji kolejowej Pruszcz-Bagienica. Drugi z kolei przypadł w 10 lecie organizacji Festynu Kolejarskiego- Zapomniana Stacja. Połączenie obu wydarzeń poszerzyło grono odbiorców spektaklu o osoby przyjezdne. Ułatwi to promocję miejsca w regionie i poza nim. Do pracy nad prezentacją włączeni zostali seniorzy współpracujący z GOK oraz mieszkańcy pobliskich domostw (np. pomoc przy tworzeniu i instalowaniu elementów scenografii na budynku stacji, przygotowanie miejsc siedziących). Włączenie tych dwóch grup przyczyniło się do kształtowania relacji międzypokoleniowych, integracji, co jest szczególnie istotne w kontekście tematyki przeszłość-teraźniejszość. Scenariusz spektaklu finałowego był efektem improwizacji aktorskich i powstawał w porozumieniu z pozostałymi grupami. Naczelną rolę w tworzeniu spektaklu odegrały dzieci, prowadzący zadbali, by jak najwięcej uczestników wszystkich grup wystąpiło w spektaklu finałowym. Poza spektaklem grupa scenograficzno-fotograficzna przygotowała wystawę prac, która została zaprezentowana w przestrzeni stacji Pruszcz-Bagienica, w MCK w Bydgoszczy i w GOK-u, grupa dziennikarsko-promocyjna prowadziła na bieżąco bloga.

Żaga - I Plener Rzeźbiarski

 

    Zadanie polegało na zorganizowaniu pierwszego w Gminie Gostycyn pleneru rzeźbiarskiego o zasięgu ogólnopolskim.

    Głównym tematem pleneru było wykonanie rzeźb postaci związanych z regionem „Krainą nad Trzema Rzekami”(Gminą Gostycyn), które po zakończeniu zadania zostały umieszczone w naszej miejscowości.

    Plener trwał 11 dni. Komisarzem pleneru został Zygmunt Kędzierski- artysta, rzeźbiarz z Przymuszewa. Miejscem pleneru był skwer przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie, który jest niezwykle urokliwy i świetnie nadaje się na takie wydarzenia.

    Plener połączony został z warsztatami dla młodzieży z miejscowej szkoły. Zakończyliśmy go  wernisażem rzeźbiarskim, 7 czerwca 2014r. podczas Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego, na którym artyści zaprezentowali gigantyczne rzeźby.

PODBIJAMY KOSMOS 2014

 

    Zadanie polegało  na przygotowaniu i zorganizowaniu dzieciom (od 6 do 15 roku życia) dwóch tygodni zajęć podczas Wakacji Letnich w terminie od 4 do 14 sierpnia 2014.

    Wszystkie zajęcia, prowadzone w Zespole Szkół im. Jana Pawła II przez dwa tygodnie rozwinęły zainteresowania, zwiększyły wiedzę oraz słownictwo dzieci i młodzieży  związane z Kosmosem.

    Każdego dnia odbiorcy projektu wraz z opieknami wyruszali na podbój kosmosu: poznali najpopularniejsze gwiazdozbiory, sylwetki polskich astronomów, obserwowali Słońce, stworzyli własną planetę, poznali Układ Słoneczny, zmierzyli się podczas Kosmicznego Turnieju, zaprojektowali kosmiczne gry planszowe czy wybrali się na wycieczkę do Planetarium w Toruniu, obejrzeli film w stworzonym przez nas kinie  i piekli kosmiczne ciasteczka oraz spędzili "noc pod gwiazdami" w sali gimnastycznej szkoły podstawowej i bawili się na "Kosmicznym Balu".  W ramach projektu odbyły się zajęcia integracyjne, ruchowe, sportowe, plastyczne i kulinarne oraz zajęcia w astrobazie

KROK 2014

    Projekt ten skierowany był do dzieci i młodzieży z Gminy Gostycyn. Polegał na zorganizowaniu cyklu szkoleń, w których udział wzięły osoby w wieku od 6 lat do ukończenia szkoły ponad gimnazjalnej.

  Podczas szkoleń dzieci i młodzież nauczyły się pisać projekty i zdobyły podstawową wiedzę o wolontariacie oraz poznały nowe zabawy animacyjne i nauczyły się je wykorzystać w praktyce. Odbyły się spotkania z dziećmi i młodzieżą z ościennych wsi podczas wakacyjnych dziecińców.

  Na zakończenie, w październiku zorganizowaliśmy  Forum Młodych w którym wzięła udział młodzież z regionu  oraz młodzież z terenu naszej gminy. Dzieci i młodzież zapoznały się  z  dobrymi praktykami u  innych. Uczestnicy korzystali z punktów konsultacyjnych. Dzięki realizacji zamierzonych działań osiągnęliśmy aktywne postawy obywatelskie wśród młodzieży. Dzieci i młodzieży z terenu gminy i województwa zintegrowały się 

BOOM MATUZALEM III 2014

 

   Głównym celem zadania było wprowadzenie innowacyjnych form spędzenia wolnego czasu oraz kontynuacja dotychczas wprowadzonych dla Seniorów  60+ - mieszkańców Gminy Gostycyn.  Ożywienie działalności tej grupy wiekowej oraz poprawienie kondycji fizycznej osób starszych poprzez aktywny udział w zajęciach sportowych, co przyczyniło się do zmniejszenia wydatków na lekarstwa oraz do zmniejszenia liczby wizyt u różnych specjalistów.

Zajęcia zaczęły się w kwietniu 2014r i prowadzone były w dwóch blokach: KOLAŻ NESTORA i ZDROWO I WESOŁO.

 

Blok KOLAŻ NESTORA obejmował:

Spotkania z muzykiem w Pruszczu i w Kamienicy.

Spotkania z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Gostycynie, Kamienicy i Pruszczu.

Zajęcia komputerowe w sali Świetlicy Wiejskiej w Kamienicy, w sali komputerowej w Pruszczu i Wielkiej Kloni oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie

Nauka języka angielskiego w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie.

Wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy.

 

Blok ZDROWO I WESOŁO obejmował:

 Piknik dla Seniorów połączony z zajęciami nordic walking